Babát várok


Csoportos szülésfelkészítés



Kicsi a csoportlétszám, és ez egy zárt csoport, ami nagyon fontos: nem lehet később csatlakozni. Minden apának nagyon örülök, de nem elvárás, hogy apa is jöjjön!
Hamarabb lettem segítő, mint egészségügyi szakdolgozó, én nem mondom meg a tutit, hogy ezt kell csinálni, mert ez jó. A tematikát egyrészt szakmai alapon, másrészt a jelen lévők igényei szerint alakítom.
Vannak olyan gyakorlatok, amik a hétköznapi helyzettől kicsit távolabb esnek.
Beszélgetünk arról, milyen is a szülés, általában az egyes szakaszait eljátszom, mikor mi történik, mikor érdemes bemenni a kórházba, hogy is van ez a fájdalommal, milyen fájdalom-csillapító módszerek vannak, mi történik a gyerekágyban, hogyan lehet segíteni a szoptatást, és milyen lesz az élet a babával. Nálam nincs jó és rossz. Vannak meghívott előadóim, ha igény van rá (pl. intim torna tréner).
Ha már 4 kismama van, valamennyire elkezd önsegítő körként is működni a csoport, és ebben az esetben általában szülés után is összejárnak, és egy különleges kapocs alakul ki a résztvevők között.

Egyéni szülésfelkészítés



Ha bizonytalanságot érzel, vagy csak szeretnéd valakivel átbeszélni előző avgy következő szülésed, de nem szeretnél csoportba menni, ez a Te megoldásod!

Szüléstámogatás



Segítek eldönteni, mikor érdemes elindulni a kórházba, és Veled vagyok a vajúdás alatt. Azt csinálom, amit kérsz tőlem. Általában masszírozok, borogatok.


Csoportos szülésfelkészítés

A csoportos szülésfelkészítés hallatán biztos sokatokban felmerül a kérdés: vajon mit is takar ez? Hogyan kell elképzelni? És egyáltalán mi történik egy ilyen felkészítés során?

Úgy gondolom, hogy a csoportos szülésfelkészítés azért nagyon jó és optimális, mert egy csoport ember, akik ugyanabban az életszakaszban vannak, végre találkozhatnak. Az eddig csak belül megfogalmazott kérdéseket gondtalanul feltehetik, mindenféle előítélet nélkül, és ha még nem is érkezik rá egyöntetű válasz, akkor is megnyugodhat a kis lelkük.

Emellett számomra is rendkívül izgalmas minden újonnan érkező csoport, hiszen az adott felkészítő tematikáját éppen a jelenlévők alkotják, tőlük függ, hogy milyen mértékben lesz kötetlen, könnyed és közben mégis hasznos az együtt töltött idő. Nyilvánvalóan van egy adott törzsanyag is, ami minden szülésfelkészítő alkalmával terítékre kerül, ami mellett nem tudok és nem szabad elmenni: így a szülés szakaszai egészen biztosan szóba jönnek ezen alkalmak során. Másrészről azonban van egy igazán személyes jellege, ami sokszor abban nyilvánul meg, hogy a csoporton belül hosszú, akár életre szóló barátságok is köttetnek.

De kanyarodjuk egy kicsit csak vissza a szülés szakaszaira! Mit is értek ez alatt? Általában ennek szemléltetéseképpen eljátszom a szülés egyes szakaszait, mikor mi is történik alapon. Rávilágítok, hogy mikor érdemes bemenni a kórházba, mi a helyzet a fájdalommal, mikor kérjünk fájdalomcsillapítót, mi történik a gyerekágyban, hogyan lehet segíteni a szopatást és milyen is lesz az élet a babával. Egyszóval egy nagyon komplex dologról van szó, hiszen téves feltételezés volna azt hinni, hogy a babával könnyű lesz. Nem! Nem, lesz, de csodálatos!

Jómagam két féle szülésfelkészítést tartok: egy hosszabb hathetes és a tömbösített verzió közül választhatnak a kismamák. Személyesen az előbbit jobban támogatom, hiszen ennek során minden héten két órára lehetőség nyílik kilépni abból a bizonyos komfortzónából, ám a mai rohanó világ nem mindig teszi ezt lehetővé, ezért is van lehetőség a tömbösített megoldás választására.

Amit még fontosnak tartok elmondani, hogy nálam nem elvárás, hogy az anyukák párjukkal érkezzenek, de hosszútávon nagyon hasznos, ha apuka is részt vesz a tréningen. Ebből is látszik, hogy nálam nincs jó vagy rossz megoldás, hiszen az elsődleges a baba, aki hamarosan belepottyan egy pár életében és minden örömével és bánatával megszínesíti majd szülei életét.


Vélemények a szülésfelkészítőről:

Párommal közös vállalkozásunk vezetése mellett vártjuk első kisbabánkat. Szerencsések vagyunk, mert a várandós időszak tökéletesen komplikáció mentesen telt el. Emiatt azonban nyolc hónap mókuskerék és aktív munka után azt vettük észre, hogy a kis jövevényre bár gondolatainkban kellően felkészültünk, konkrétan a vajúdással és a megszületést követő napokkal egyáltalán nem vagyunk tisztába. Ditta hétvégi szülésfelkészítőjén rajtunk kívül még egy pár vett részt, ezért szinte minden kérdésünket vagy gondolatunkat kötetlenül meg tudtuk beszélni Dittával. A hétvége alatt sok kérdésünk megválaszolásra került és ami még fontosabb, hogy újabb kérdések fogalmazódtak meg bennünk. Azóta azok többségére is választ kaptunk, így ma már nagyobb önbizalommal állunk a szülés pillanatai elé.
          Norbert





Két szülésfelkészítő tréningen is részt vettem Dittánál, az első és a második gyermekem születése előtt. Az első tréningre a férjemmel együtt mentünk el, mert nem akartunk úgy érkezni a kórházba, hogy szinte semmit sem tudunk arról, mi fog történni ott velünk. Persze én is bújtam az internetet és a különböző könyveket, de egészen más egy tréning, ami valóban a szülés eseményére készít fel mindenféle szempontból, és más az, amikor az ember olvasgat. Nekem az is nagyon lényeges volt, hogy a férjem is ott legyen a tréningen, mert nem akartam, hogy szorongva kísérjen el a szülőszobába. Azt akartam, hogy tisztában legyen vele, mi vár ott rá, és hogyan tud majd nekem segíteni. A szülésfelkészítő tréning, amit Ditta tartott nekünk, teljes mértékben megfelelt a várakozásainknak: nagyon sokrétű információt kaptunk arról, hogy mi történik és történhet a szülés alatt, és persze utána, a gyermekágyas időszakban és a szoptatás körül. Nagyon tetszett, hogy Ditta nem csak elmondta ezt a „tudást”, hanem gyakorlati feladatokkal is elmélyítette azt. És persze az is nagyon pozitív volt számunkra, hogy bármilyen kérdést, félelmet nyíltan ki lehetett mondani, meg lehetett vitatni. Ditta nagyon nyílt, befogadó és egyben empatikus személyiség, így nem okozott nehézséget számunkra, hogy erről az egyébként időnként kényes témáról beszélgessünk vele. A második gyermekemnél azért mentem el ismét a tréningre, mert egyrészt Ditta hívott és örömmel mentem, másrészt mert az első szülésélmény után az ember másként készül a másodikra, így voltak bőven kérdéseim, és azt hiszem, egy harmadiknál is lesznek még. El kell mondjam azt is, hogy Ditta nemcsak a tréningen segített nekünk, de dúlaként jelen volt második gyerekünk születésekor, sőt gyermekeink babaúszásra is hozzá jártak. Nagyon örülök, hogy Ditta személyében sikerült találnunk valakit Pécsen, akitől a lehető legtöbb segítséget megkaphattuk a gyermekvárás időszakában.

Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy menjen el szülésfelkészítő térningre, hiszen a vajúdás, a szülés során annyi minden történik és történhet az emberrel, amire valamilyen módon reagálni kell, annyi kérdést tesznek fel a kórházban, amire azonnal választ várnak. Jó érzés, ha valamilyen szinten tudhatjuk, mi történik velünk, mi milyen következménnyel jár, mire mondunk igent vagy nemet.

Timi


Már jóval a babatervezés előtt elkezdtem keresni az utat a jó szüléshez, így néhány éve személyesen is (városi rendezvényeken) és írásain keresztül is (internet, Zsebibaba füzet) találkoztam Dittával. Tudtam, hogy ő azt a háborítatlan szülést képviseli, amire én is vágytam.
Várandósan több másik szülésfelkészítő tanfolyamra is elmentem, de - a hasznos gyakorlati információkon túl - egyik sem nyújtotta azt a szemléletet, amit én kerestem. Ditta tanfolyama segített eligazodni abban, hogy hogyan férhet össze a háborítatlanság iránti igényem a pécsi klinika valóságával.
A kis létszámú csoport, a helyzetgyakorlatok, a személyes gondolatok megosztásának lehetősége az, ami számomra egyedivé tette ezt a tanfolyamot. Olyan kérdéseket is feltehettem, amelyeket még az orvosomtól, szülésznőmtől sem tudtam volna vagy akartam volna megkérdezni.
A véletlen hozta így, de számomra szerencsés volt, hogy a kétalkalmas intenzív tanfolyam első napján csak mi, kismamák voltunk jelen, míg a második napon részt vettek az apukák is. Így még bátrabbak lehettünk, semmilyen téma nem volt tabu.
A kisbabám megszületése után már nagyon vártam azt az alkalmat, amelyen a csoport újra összegyűlt, és megbeszéltük a szüléstörténeteinket. Erre valóban nagy szükség van, mert a szülés olyan élmény, aminek még hónapokkal később is a hatása alatt vannak az anyukák.
           Zsuzsanna

A felkészítő megfogható közelségbe hozta a szülést, és segített megérteni hogyan is fog történni . Az összes kérdésemre választ kaptam, olyan embertől aki igazán hiteles számomra minden szüléssel , várandóssággal kapcsolatos kérdésben. A felkészítő végére szertefoszlottak a félelmeim, és már alig vártam a szülést. Mikor végre eljött a szülés napja, nem estem pánikba, mert felrémlettek a hallottak arról, hogy mi történik a testemben. Külön jó volt hogy esett szó a szoptatásról és a gyerekágyról is.
          Cseszka


Most volt két éve, hogy részt vettünk a szülésfelkészítő tréningen. Páromat kis rábeszélés után sikerült meggyőzni, hogy jöjjön el velem. Prekoncepciók nélkül indultunk neki a dolognak, mert utólag mondhatom, hogy az alapvető dolgokon kívül szinte SEMMIT nem tudtunk a szülésről, születésről, lehetőségekről, kockázatokról, várható eseményekről. A férjem a mai napig azt emlegeti, hogy Ő ott tanulta meg, hogy mit is jelent az, hogy "dúla". :) A tréning elteltével én komoly erőre kaptam, önbizalmat nyertem, hogy IGEN, ezt simán végig fogom csinálni. Mert egyrészt tudom, mi fog történni velem, másrészt olyan alternatív fájdalomcsillapítási technikákról hallhattunk és ki is próbálhattunk egy-kettőt, amik magabiztosságot adtak, hogy "tudok mihez nyúlni" vész esetén. Összességében számomra sokat jelentett, hogy a párom is ott volt velem, oldottan beszélgethettünk a Dittával MINDENRŐL ami a szívünket nyomta és az otthoni első hetek nehézségei sem értek minket váratlanul, mert lelkileg felkészülhettünk rájuk. Mindenkinek szívből ajánlom a felkészítésen való részvételt, aki tudatos szülőnek tartja magát, vagy szeretne azzá válni.
         Emese


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése